Paczki świąteczne – wpływ na przychody i składki ZUS pracownika
Zakup paczek świątecznych (bonów, talonów i innych) pracownikom ze środków własnych firmy powoduje, że cała wartość tak poniesionych wydatków stanowi przychód podatkowy dla pracownika oraz podlega pod składki ZUS.
Paczki świąteczne – wpływ na przychody i składki ZUS zleceniobiorców
Co do współpracowników (np zleceniobiorcy i wykonawcy z umów zleceń i o dzieło), otrzymane paczki świąteczne, bony, nagrody pieniężne, podlegają opodatkowaniu oraz będą stanowić podstawą do naliczania składek do ZUS.
Pozostałe osoby- PIT-8C
U osób nie będących pracownikami w rozumieniu prawa pracy oraz zlecebniobiorców wydane paczki świąteczne stanowią świadczenia w naturze, które przedsiębiorca wykazać powinien w informacji PIT-8C. Osoba otrzymująca informację PIT – 8C obowiązana jest kwoty przychodu wykazać w zeznaniach rocznych i opodatkować wraz z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej.
Wydatki na prezenty świąteczna a koszty podatkowe firmy
W przypadku osób niebędących pracownikami (umowy zlecenia, dzieła, inne umowy np z zarządem, radą nadzorczą, komisją rewizyjną) wydatki poniesione na paczki świąteczne nie stanowią kosztów podatkowych. Ale w jeśli w umowie z taką osobą znajdzie się zapis, mówiący o tym, że osoba taka będzie otrzymywała w ramach wykonywanej umowy dodatkowe świadczenie rzeczowe, wówczas wydatek taki stanowić będzie formę wynagrodzenia dla zleceniobiorcy. W takiej sytuacji wydatki poniesione przez firmę będzie można rozliczyć w rachunku podatkowym.
Wigilia organizowana przez firmę
Przychód podlegający opodatkowaniu po stronie pracownika nie powstanie jeśli firma zorganizuje świąteczne przyjęcie i zapewni pracownikom spożywanie posiłków, ale bez możliwości ich indywidualnego przypisania do poszczególnych osób.
W przypadku składek ZUS – oskładkowaniu będzie podlegało wyżywienie na jednego pracownika w kwocie przewyższającej 190 zł (limit liczony jest za każdy miesiąc).
Koszty organizacji imprezy wigilijnej na rzecz pracowników będą mogły być rozliczone w kosztach podatkowych spółki.
Możliwość odliczenia podatku VAT od spotkania wigilijnego
Od wydanych kwot na firmową imprezę wigilijną będzie można odliczyć podatek VAT – dotyczy to jednak osób zatrudnionych zgodnie z kodeksem pracy.
Kwestia VAT i jego odliczenie przy wydaniu prezentów
Z faktur dokumentujących koszty paczek świątecznych dla pracowników i zleceniobiorców oraz innych osób można odliczać 100% podatku VAT, z tym że w momencie przekazania prezentów należy wykazywać VAT należny. Jedynie w przypadku prezentów o małej wartości nie trzeba będzie VATu należnego rozliczać.
Prezenty o małej wartości to:
A) prezenty w kwotach od 10 do 100 zł netto w przypadku prowadzenia ewidencji osób, którym prezenty są wydawane (limit ten dotyczy wszystkich prezentów przekazanych w danym roku podatkowym na rzecz jednej osoby)
B) prezenty o wartości do 10 zł